1d

Czyste powietrze wokół nas

Na przełomie lutego i marca realizowałyśmy z dziećmi program przedszkolnej edukacji antynikotynowej Instytutu Matki i Dziecka „Czyste powietrze wokół nas”. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie  w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Realizację zagadnień programu z dziećmi przeprowadziłyśmy podczas pięciu zajęć warsztatowych:

„Do czego jest potrzebne powietrze?”; „Co i dlaczego dymi?”; „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”; „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”; „Jak unikać dymu papierosowego?”

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu (nie tylko tytoniowego), uczyły się piosenki „Zielony Dinek” związanej z omawianą tematyką oraz projektowały własny znaczek                    „Nie pal przy mnie, proszę”, który wręczały palącym członkom rodziny, skłaniając dorosłych do refleksji, nad swoim postępowaniem.  Zainteresowanie i zaangażowanie dzieci podczas realizacji programu jest potwierdzeniem  zasadności wprowadzania w przedszkolu wychowania antynikotynowego jako części edukacji zdrowotnej i ekologicznej.