Przedszkolaki z wizytą u Świętego Mikołaja

26 listopada 2019 r. dzieci z grup: „Biedronki” i „Muchomorki” z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Grajewie odbyły podróż do niezwykłego miejsca, jakim jest Przystań Świętego Mikołaja w Pięknej Górze k. Giżycka. Na miejscu przedszkolaki spotkały brodatego gospodarza – Świętego Mikołaja. Dowiedziały się za pomocą „grzecznościomierza”, czy w tym roku będą mogły liczyć na prezenty pod choinką. Dzieci zobaczyły także świat psotnych elfów oraz jak wyglądają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Grupy wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonały papierowe renifery. Dowiedziały się jak działa mikołajowa poczta. Narysowały wymarzone prezenty, obejrzały teatrzyk mówiący o tym, jak zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja oraz trenowały oko przed szukaniem pierwszej gwiazdki w gwiezdnym igloo. Najwięcej emocji wzbudził treningowy tor reniferów, na którym dzieci wzięły udział w mini wyścigach. Dużo frajdy sprawiły im wypiek i dekoracja muffienk. Wycieczka była świetną okazją do wprowadzenia najmłodszych w temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń i emocji.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada nasze przedszkole ogarnęło misiowe szaleństwo. Tego dnia każde dziecko przyszło ze swoim przyjacielem Misiem. Przygotowaliśmy wiele atrakcji: konkursy, zabawę przy piosenkach, degustację miodu, oraz konkurs dla pań - „Miś geometryczny”. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki w GCK

20 listopada dzieci z grupy „Biedronki” i „Muchomorki” wybrały się do Grajewskiego Centrum Kultury na przedstawienie teatralne pt. "O tym jak smok Heniek bajki czytał". Smok Heniek przeniósł nas w świat legend i baśni polskich. Razem z nim szliśmy śladami Wisły i towarzyszyliśmy mu w jego magicznych przygodach. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków były potwierdzeniem, iż bajka bardzo się podobała.

„Biedronki” w bibliotece

19 listopada dzieci z grupy „Biedronki” odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, oddział dla dzieci w Grajewie. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że tam wróci, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty biblioteki.

Festiwal Gorących Serc

15 listopada 2019 r. Nikola Murawska z grupy „Muchomorków” wzięła udział w XVI Festiwalu Gorących Serc, organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych im. J.P. II oraz Stowarzyszenie „Szkoła Naszą Szansą” w Grajewie. Nikola wystąpiła z piosenką Majki Jeżowskiej pt.: „Kolorowe dzieci”, mówiącej o miłości i tolerancji. Była to preferowana tematyka tegorocznych występów, podobnie jak: przyjaźń czy pomoc. Festiwal był okazją do wspólnej zabawy oraz integracji z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Gratulujemy Nikoli odwagi oraz wspaniałego występu.

Wymiana pocztówkowa

Od października 2019 r. grupa „Muchomorków” bierze udział w akcji „Polska na pocztówce”, polegającej na międzyprzedszkolnej wymianie pocztówek. W tym celu z pomocą – sugestią dzieci napisany został list opisujący „Muchomorki”, przedszkole i ostatnie wydarzenia z życia grupy. W liście przedszkolaki wspomniały również o naszym mieście i zbliżającej się 480. rocznicy nadania praw miejskich Grajewu. Pochwaliły się również tym, co wyróżnia nasze miasto, m.in. jedynym w Polsce Muzeum Mleka. Do listu dołączyły grajewską i muzealną pocztówkę, rysunek herbu Grajewa i zdjęcie muralu, wykonanego z okazji zbliżającej się 480. rocznicy. Przedszkolaki samodzielnie piszą na kartkach: „przesyłamy pozdrowienia”, naklejają znaczek na list i wrzucają go do skrzynki pocztowej. Pierwsza, otrzymana z warszawskiego przedszkola pocztówka, została zawieszona w odpowiednim miejscu na mapie Polski. Muchomorki zapoznały się z zabytkami stolicy, w tym ze Starym Rynkiem, znajdującym się na głównym planie otrzymanej kartki. Z niecierpliwością czekają na następne.

Pamitamy…

Przedszkolaki pamiętają o zmarłych

Okres przed Wszystkimi Świętymi to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych, zadumie i o odpowiednim zachowaniu na cmentarzu. Dlatego w czwartek grupa „Muchomorków ” i „Biedronek ” wybrała się na spacer na cmentarz. Dzieci zapaliły znicze i po chwili zadumy nad losem tych, którzy walczyli o wolność kraju, odmówiły wspólną modlitwę. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

LEKCJA O POLSCE

12 listopada odwiedził nas teatr Pod Orzełkiem z Białegostoku. Oglądaliśmy spektakl pt. "LEKCJA O POLSCE CZYLI BAJKA O WIŚLE, LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM ORAZ O WARSIE I SAWIE" Aktorzy za pomocą lalek witrażowych odgrywali legendę o Smoku Wawelskim z Krakowa oraz opowieść o powstaniu Warszawy- legendę o Warsie i Sawie. Zabierali nas również na Baranią Górę, miejsce narodzin największej polskiej rzeki.

Próbna ewakuacja w przedszkolu

W trosce o poprawę bezpieczeństwa dzieci w naszym przedszkolu w zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków . Za przebieg ćwiczeń monitorowali strażacy . Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki.