ANDRZEJKOWE ” CZARY – MARY „

W piątek dzieci z naszego przedszkola przeniosły się w zaczarowany świat magii i wróżb.                              Przepowiadaliśmy przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać.Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego oraz słodki poczęstunek.
Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

IMG_4634

„Pszczółka Malinka opowiada o hospicjum”

„Chociaż małe rączki mamy, wszystkim chętnie pomagamy!”

25 listopada nasi wychowankowie wysłuchali pogadanki na temat wolontariatu i funkcjonowania hospicjów w ramach współpracy na rzecz kampanii „Pola Nadziei” z Fundacją „Pomóż Im”. Pani Ewelina Sobolewska w historii o Pszczółce Malince w niezwykle przystępny sposób opowiedziała o problemie śmierci wśród dzieci nieuleczalnie chorych oraz             o konieczności otoczenia ich opieką i wsparciem. Przedszkolaki wykazały się dużym zrozumieniem i wrażliwością, chętnie odpowiadały na pytania związane z tematem. Gdy pani prowadząca zapytała, kto chciałby zostać jednym z wolontariuszów, wszyscy oferowali swoją pomoc. Pamiątką spotkania nie będzie tylko znaczek sygnujący kampanię i lizak, ale też doświadczenie i nowo zdobyta wiedza o czymś, co do tej pory budziło strach.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny ph. „Mój Miś” został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Jury w składzie: p. Małgorzata Narolewska, p. Mariola Borkowska,    p. Monika Albińska oraz p. Elżbieta Ossowska nagrodziło i wyróżniło najciekawsze prace. Pani dyrektor Urszula Kowalczuk wręczyła laureatom nagrody.
Oto lista osób nagrodzonych w konkursie:
W kategorii wiekowej 3-4 lata:
I miejsce – Adam Chodorowski
II miejsce – Laura Ladzińska
III miejsce – Maja Łukawska

W kategorii wiekowej 5-6 lat:
I miejsce – Patryk Iżbicki
II miejsce – Natalia Chmielewska
III miejsce – Maja Uziębło

Wyróżnienia: Filip Domusiewicz, Michał Chodorowski, Aleksandra Jasińska, Bartosz Jan Surażyński, Liliana Jaworska, Julia Ołdakowska, Bartosz Rodzeń, Paulina Koniecko, Ilona Damięcka, Nikola Szlejter, Laura Organek, Adam Gryczan, Julia Witkowska, Dominika Miller, Angelika Brakoniecka, Jakub Klimaszewski, Nicola Brakoniecka, Zuzanna Cebelińska, Julia Rutkowska, Maria Czapska, Gabriel Mróz, Patryk Jabłoński, Martyna Kozikowska, Magdalena Sikora, Ignacy Ruszczyk, Mateusz Jórski, Jakub Pawełkowski, Julian Łapiński, Nell Kurowska, Nadia Tołkacz, Weronika Włodkowska, Zuzanna Rydzewska, Aleksandra Kupińska, Zuzanna Kuczyńska, Maja Piękna, Julita Klimaszewska, Kacper Zalewski.

Zwycięskie prace można podziwiać w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Grajewie.

„3 X KRÓLEWNA, 3 X SMOK”

             W czwartek 20 listopada w naszym przedszkolu wystąpili goście z Białegostoku z uroczą bajką edukacyjną  pt.: „3 X KRÓLEWNA, 3 X SMOK”. Tematem przewodnim było złe i dobre zachowanie. Najmłodsza widownia obejrzała historię o Złośnicy i Beksie, dwóch bardzo niemiłych i nielubianych królewnach, które nie umiały poradzić sobie z trzygłowym smokiem. Jednak do trzech razy sztuka. Pojawiła się królewna obdarzona w najlepsze cechy takie jak: mądrość, dobroć, urodę oraz nawyk zdrowego odżywiania. Tak wzorcowa postać pokazała wszystkim jak należy się zachowywać , a mądrość wykorzystała do pokonania smoka. Być dobrym i mądrym to największe zalety każdego człowieka  i o to powinniśmy się starać od dziecka. Tak wartościowe przesłanie obok radosnych piosenek, wspaniałej gry aktorskiej i całej gamy lalek zaprezentował nam Teatr pod Orzełkiem.

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

„Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły.”
                                 H. Zdzitowiecka

13 listopada nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście: Pan leśniczy Andrzej Wasilewski, tata naszego Antosia oraz Pani Ewa Pach pracownik działu administracyjno-gospodarczego w Nadleśnictwie Ełk. Dzieciaki oczekiwały ich z niecierpliwością od samego rana. Około godziny 10 cierpliwość przedszkolaków została nagrodzona. Na początku spotkania leśniczy zagrał na rogu myśliwskim. Wszyscy słuchali utworów z ogromnym zainteresowaniem. Goście opowiedzieli nam również o lesie i jego mieszkańcach. Podkreślali, że człowiek jest tam gościem i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać mroźną zimę. Goście zadawali przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat zwierząt i ptaków zamieszkujących polskie lasy. Na zakończenie wszyscy otrzymali drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy Pani Ewie i Panu Andrzejowi za ciekawą lekcję przyrody.

Przedszkolaki w Grajewskiej Izbie Historycznej

Chcąc przybliżyć tradycję Święta Niepodległości dnia 12 listopada dzieci z grupy „Muchomorki” i „Biedronki” zwiedziły Grajewską Izbę Historyczną.

Przedszkolaki zapoznały się z historią powstania Grajewa oraz losami naszej Małej Ojczyzny na przestrzeni wielu lat. Obejrzały przeróżne eksponaty, plansze i zdjęcia z czasów II wojny światowej, np. hełmy, pociski, ordery, mundury, broń itp. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przymierzanie czapek i unoszenie szabli.

Celem istnienia Izby jest badanie historii naszego regionu, zachowanie dziedzictwa kulturowego i wzmocnienie tożsamości regionalnej mieszkańców naszego miasta.

PAMIĘTAJMY O PRZESZŁOŚCI

Dzieci z grup „Biedronki” i „Muchomorki” uczciły pamięć pomordowanych Polaków, Żydów i Rosjan przy tablicy upamiętniającej, znajdującej się na ścianie bloku mieszkalnego przy ul. Konstytucji 3 Maja. W czasie egzekucji, tj. rok 1941, był to teren cmentarza żydowskiego.
Ważne jest, by przedszkolaki poznawały ważne historycznie miejsca w Grajewie, miały świadomość tego, co ukształtowało nasze miasto. Dodatkowo, aby pamiętały o ludziach, którzy ginęli w imię naszej wolności, szczególnie w okresie, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych.